5 Ağustos 2011 Cuma

ANKARA: KIZILAY YÜKSEL CADDESİ

Kızılay Metrosunun Yüksel Caddesi çıkışından Kızılay’a çıktığınızda sizi Ankara’nın en renkli mekânlarından biri karşılar. Güven Parkın tam karşısında yer alan bu cadde Ankara’nın en hareketli, en popüler, en renkli ve bazen de en karışık yeridir.


Yüksel Caddesine girmeden; kafanızı sola çevirirseniz Kızılay Meydanı, Kızılay Gökdeleni ve Gazi Mustafa Kemal Bulvarının Yüksel caddesine paralel olduğunu görürsünüz.

Kafanızı sağa çevirdiğinizde ise Bakanlıklar semti, Yüksel Caddesine paralel olan Meşrutiyet Caddesi ve bu caddeyi geçmemizi sağlayan tüp geçit görünür.

Yüksel Caddesinde, ortalama 20–30 metre yürüyünce, caddeye dik olarak Karanfil Sokak karşımıza çıkar. Yüksel caddesinin en hareketli ve en popüler sokaklarından biri de Karanfil Sokaktır.

 Günün her saatinde gençlerle dolar taşar. Kitapçılar, dershaneler, çayhaneler, kâffeler buradadır. Keyifli vakit geçirilebilen mekânlardan biridir.

Cadde üzerinde 50_60 metre daha gidilirse, caddemize dik olarak Selanik Caddesi çıkar. Devam edilirse; Mithatpaşa Caddesi geçildikten sonra, Sağlık Sokak da geçilir ve Libya Caddesinde son bulur. Oldukça uzun olan Yüksel Caddesinin en popüler bölümü Atatürk Bulvarı ile Mithatpaşa Caddesi arasındaki bölümüdür.

Ankara'nın en hareketli, en kalabalık, en çok aranan ve en güzel caddelerinden biridir. En güzel çayhaneler, lokantalar, barlar burada olup, günün 18 saatini yaşar. Sevgililer burada buluşur. Yasal ya da değil, her türlü broşür ve bildiri burada dağıtılır.

Protestolar, polisle çatışmalar, imza toplamalar burada gerçekleşir. Ayrıca yeşil ve şirindir. Yüksel caddesini biraz, Barselona'daki La Lambra Caddesine benzetiyorum. Az daha unutuyordum. Yüksel caddesinde sokak çalgıcılarının yanı sıra, sokak ressamları ve karikatüristleri de yer alır.